Сучасні технології безперечно корисні. І наші діти вже не можуть без них обійтися. Проте, щоб не завдати шкоди здоров’ю вашої дитини, потрібно знати, як навчити дитину правильно ними користуватись.
Починати треба дуже обережно: перші сеанси за комп’ютером не повинні перевищувати для дітей 6-7 років 15 хвилин, для підлітків (12 -15 років) 45 хвилин. Щомісяця час роботи за монітором можна подовжувати на 5 – 10 хв, доводячи до 1,5 -2 години для старших підлітків. Оптимальний графік для дитини: 15 -30 хв. роботи та 10 хв. перерви під час якої краще погуляти надворі, погратися з однолітками, зробити гімнастику, а не сидіти перед телевізором чи з книжкою.
Придбавши комп’ютер, батьки постають перед запитанням – де його поставити? Фахівці вважають, що бажано – не в дитячій кімнаті, навіть якщо це подарунок дитині.
Адже тоді дитина може потайки вмикати комп’ютер уночі або засиджуватись перед ним до ранку. Лише близько 15 % батьків цікавляться, з якою саме інформацією працює дитина, а про способи захисту від небажаної для дітей інформації в Інтернеті знає тільки половина з них. Непоінформованість дорослих у цих питаннях на руку тим, хто знає як скористатися дитячою довірливістю. Тому поговоріть з дитиною про ці небезпеки. Адже, навіть на безневинних , здавалося б , Інтернет –ресурсах на вашу дитину чатує багато небезпек. Взагалі, буде краще, якщо з дитиною до 10 -12 років в Інтернет –прогулянку вирушить хтось із старших. Нехай дитина сидить з клавіатурою і вчиться користуватись технікою, головне, щоб ви контролювали весь маршрут її “ подорожей “. Якщо дитина сидить в Інтернеті сама , слід подумати про вибір програм фільтрації.
Ніщо не вабить так дітей, як віртуальна реальність. Саме там вони стають всемогутніми героями. Але ігри, які нині продаються в Україні , практично не мають жодних вікових градацій. Батькам слід звернути увагу на ті з них, де багато крові, насильства, вбивств, і заборонити дітям гратися в них. Якщо батьки не хочуть, щоб їхні діти деградували, ставали агресивними, озлобленими, ненавиділи увесь світ, треба купувати ігри на логічне мислення, стратегії, які сприяють розумовому розвитку.
Категорично забороняйте дітям публікувати в Інтернеті свою адресу , телефон, вік . справжнє ім’я, надсилати незнайомцям свої фотографії. За даними Інтернет –досліджень 9 із 10 дітей віком від 8 до 15 років натрапляють в Інтернеті на порнографію, близько 17% регулярно зазирають на заборонені сайти, а близько 5% готові втілити побачене там у життя. У мережі можна знайти пропаганду насильства, фашизму, садизму, розповіді про корисність наркотиків чи про те, як зробити вибухівку. Тому батьки повинні пояснювати дитині наслідки негативної інформації, вчити дитину протистояти привабливим пропозиціям, робити обдумані висновки.
Особливо зараз актуальною стає проблема комп’ютерної залежності. Маленькі пацієнти з таким діагнозом проводять за комп’ютером по 10- 18 годин на добу. Найбільш схильні до цього діти 10-17 років. Першими ознаками захворювання є нестримне бажання якнайшвидше увімкнути комп’ютер і роздратованість, коли комп’ютер виключають. Відомі випадки, коли до лікування цієї залежності залучали психіатричну службу.
Батьки повинні привчати дітей до розумного використання Інтернет – ресурсів ще до того, як підліток зможе обходити виставлені батьками фільтри для небажаної інформації.
І , наостанок, батьки мусять завжди пам’ятати : Інтернет ніколи не замінить дитині сім`ю, дім, радість спілкування з батьками та однолітками, тому обмеження, що гарантують безпеку, мають бути не у батьківських заборонах, а у дитини в голові.